Yazı İçeriği
Uyuz nasıl bulaşır? Uyuz belirtisi Uyuz çeşitleri var mıdır? Uyuz nasıl anlaşılır? Uyuzun tedavisi nasıldır?

Uyuz nasıl bir hastalıktır?

Uyuz, halk arasında kaşıntı yaşayan kişilere esprisi yapılan bir hastalıktır. Yine halk arasında bir şeye sinirlenince “Uyuz oldum” denilerek bir tepki ifadesi olarak kullanılsa da uyuz aslında bir parazit hastalığıdır. Uyuz, “Sarcoptes scabiei hominis” adı verilen akar cinsi bir eklem bacaklının etken olduğu ve ciltte özellikle gece gelişen kaşıntılı bir deri hastalığıdır. Aşırı kaşıntıya sebep olmasıyla bilinen bu hastalık, cinsiyet ve yaş farkı gözetmeksizin herkeste görülebilir.


Uyuz nasıl bulaşır?

Uyuz direkt temas ile bulaşır.  Uyuz etkeni oda sıcaklığında 2-3 gün canlı kalabildikleri için hastaların giysileri, yattığı yatağının başkalarıyla paylaşılması ve cinsel temas ile bulaşır. Temas ile bulaşması nedeniyle korunması zor bir hastalık olarak bilinir. Bu nedenlerle ailede bir kişide görülmesi diğer aile üyelerinde görülme ihtimalini artırır.

Uyuz belirtisi

Hastalığın kuluçka süresi yaklaşık 2 haftadır. Hastalığın en belirgin bulgusu olan yoğun kaşıntı, kişi özellikle gece yatağına girdikten sonra sıcağın etkisiyle şiddetlenir.

Uyuz çeşitleri var mıdır?

İnsanlarda olan uyuzun dışında kedi ve köpeklerde de bu hastalık görülür. Ancak bu tür kedi ve köpeklere özgüdür ve etkenleri insana uyum sağlayamaz. Bu tür kısa süreli kaşıntı yakınmaları dışında insana yerleşip klinik tablo oluşturamaz.

Uyuz nasıl anlaşılır?

Hastalığın kendine özgü lezyonlarının kazıntı örneklerinin mikroskobik incelemesi ve klinik bulgular ile tanı konur. Lezyonlar sıklıkla el, bilek, dirsek, parmak araları, karın, koltuk altı, göğüs, bacaklar ve penis üzerinde görülür.

Uyuzun tedavisi nasıldır?

Uyuz hastalığı kişinin cildine uygulanacak özel kremler ile tedavi edilir. Hasta kişilerin yatakları ayrı olmalıdır. Uyuz tedavisinde uygulanan işlemler eldiven ile yapılmalıdır. Kişinin yakınları da tarama amaçlı muayene edilir. Bulaşma var ise onlar da eş zamanlı olarak tedaviye alınmalıdır. Tedavi sırasında ek olarak hastanın tüm elbise, yatak çarşafı, yastık kılıfı gibi eşyalarının en az 60°C’de yıkanıp sıcak bir kurutucu ya da açık havada kurutulmaları gerekir. Yıkanamayacak eşyaların en az 3 gün açık havada tutulmaları ve enfekte nesnelerin ağzı kapalı bir plastik torbada en az 3 gün tutulmaları önemlidir. Uyuz hastalığına karşı böcek öldürücü ilaç kullanımı sanılan aksine yanlış bir uygulamadır. Böcek öldürücü spreylerin kullanımı önerilmez.