Yazı İçeriği
Miyomun nedenleri ve belirtileri Miyomların tanısı nasıl konur? Miyom ameliyatına nasıl karar verilir? Miyomlar nasıl tedavi edilir? Miyomları küçümsemeyin, tedavi için geç kalmayın Miyom tedavisinde açık ve laparoskopik cerrahinin farkları Gebelikte miyom tedavisi Alınmayan miyomlar soruna yol açar mı?

Miyom ameliyatı hakkında merak edilenler

Rahim duvarını oluşturan kas yapısındaki dokuya verilen isme ‘myometrium’ denir. Bu dokunun iyi huylu tümörlerine miyom ya da fibrom denir. Oluşumunda estrojen hormonunun varlığı kesindir. Ancak tek başına sebep bu değildir. Genel olarak miyomların genetik olduğu kabul edilir ve aynı ailenin kadın üyelerinde daha sık görülür.


Miyomun nedenleri ve belirtileri

Adet kanamalarının fazla olması, adet dışı kanamalar, bel ve kasık ağrıları, idrara sık gitme ve kaçırma ve kabızlık miyomun belirtileri olabilir. 20 cm’lik kocaman bir miyom belirti vermeyebilirken, 1 cm’lik küçücük bir miyom şiddetli ağrı ve kanamalara yol açabilir. Bu farklılıkların nedeni miyomun yerleşim yerinden kaynaklanır. Rahim içine doğru olan miyomlar daha çok ağrı ve kanama yapar, kısırlık (infertilite) nedeni de olabilir. Rahim duvarı içinde miyomlar genellikle kanama ile kendini gösterir. Rahim dışına doğru büyüyen miyomlar idrar torbası ya da kalın bağırsağa baskı uyguladığından belirti verebilirken, kendine uygun bir boşluk bulabilirse hiçbir bulgu da vermeyebilir.

Miyomların tanısı nasıl konur?

Tanı ultrason aracılığıyla konulur. Transvajinal ve transabdominal ultrason, tanı koymada yüzde 100’e yakın sonuç veren, güvenli yöntemler olarak bilinir. Nadir olmakla birlikte özel durumlarda tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme (MR) tekniklerinden de faydalanılır. Miyomların özellikle damarlarla ve çevredeki diğer dokularla olan ilişkisini anlamak gerekirse, bu ileri tekniklere başvurulur.

Miyom ameliyatına nasıl karar verilir?

Miyomların tanısı konulduktan sonra cerrahiye gerek olup olmadığı belirlenir. Cerrahi gerektiren durumlar için dört neden bulunur:

  1. Hastanın yaşadığı şikayetler: Bunların başında düzensiz adet kanaması yer alır. Tıbbi ilaçlarla kontrol edilemeyen, yoğun kanama mevcutsa cerrahi tercih edilir.
  2. Miyomların oluştuğu yerler: Rahim içerisine doğru büyümüş miyomlar hem kanama yapmaları nedeniyle, hem de gebe kalmada sıkıntılar ortaya çıkartabildikleri için cerrahi yöntem ile tedavi edilir.
  3. Miyomların büyüme hızı: Bir miyom senede 2-3 cm’den fazla büyüyorsa bu durum kansere dönüşüm endişesi yaratır ve miyomun alınmasına karar verilir.
  4. Çok büyük yer işgal edenler: Miyom, pelvis leğen kemiğinin içinden daha yukarı çıkarsa, 10 haftalık gebelik ölçüsünden daha büyükse ve ağrı yapıyorsa bu tip miyomların da alınması gerekir. Bazen karnı kaplayan, 10-11 kilograma varan dev miyomlar oluşabilir. Bunlar da mutlaka cerrahi işlemle alınır.

Miyomlar nasıl tedavi edilir?

Ameliyatlar laparoskopi, histeroskopi, robotik ya da açık cerrahi şeklinde olabilir. Kişinin yaşı uygunsa ve çocuk düşünmüyorsa rahmin alınması da bir seçenek (histerektomi) olabilir. Böylece nüks olması da tamamen engellenmiş olur.

Miyomları küçümsemeyin, tedavi için geç kalmayın

Her üç kadından birinde görülen miyomların bir takım şikayetler doğurması üzerine farklı tedavi yöntemleri gündeme gelir. Bu tedavilerin başında da kesin çözüm sunan tümörün çıkarılması işlemidir (miyomektomi). Kadınların en sık doktora başvurma nedenlerinden biri olan miyomlar günümüzde laparoskopik yöntemler ile alınabilir. İhmal durumunda ise kişi daha fazla sıkıntı çeker ve açık ameliyat kaçınılmaz olur.

Miyom tedavisinde açık ve laparoskopik cerrahinin farkları

İki tür ameliyatta da genel anestezi yapılır. Açık cerrahi ve laparoskopi yöntemi ile yapılan ameliyatlar, tümörlerin adedine ve büyüklüğüne bağlı olarak ortalama bir-iki saat sürer. İki yöntemde de aynı işlem yapılır, aynı şekilde tümör çıkarılır, kanama durdurulur ve dikilerek uterus eski haline getirilir. Ancak laparoskopik cerrahinin en önemli farkı kozmetiktir. Karında belirgin bir iz kalmaz. Daha az ağrı yaşanır ve aynı gün taburcu edilir.

Açık operasyonlarda iki gün hastanede yatırılır. Laparoskopik cerrahinin birçok artısı olsa da, miyomun çok büyük ve teknik olarak çıkarılmasının zor olduğu durumlarda açık cerrahi tercih edilir. Submuköz miyomların yani rahim içinde büyümüş olanların histeroskopi denilen teknikle çıkarılması tercih edilir. Histeroskopide rahim ağzı genişletilerek içeri optik bir alet koyulur. Kesici aletler yardımıyla miyom, rahim ağzından dışarı alınarak temizlenir. Kısa bir sürede gerçekleştirilen operasyon konfor açısından da olumlu sonuçlar doğurur.

Gebelikte miyom tedavisi

Miyomların sayısı veya boyutları hamileliğe engel olabilir. Miyom, rahim içerisindeki dokuya bası yapıyorsa, gebe kalmakta problem yaşanabilir. Miyom varlığında gebe kalındığında da yine miyomun sayısına, yerleşim yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak erken doğum, sezaryenle doğum yapma ihtimali veya doğum sonrası kanama riski artabilir. Miyomlar östrojene bağımlı olduğu için gebelik sırasında büyür ve bu bazen dejenerasyon denilen ağrıya sebep olabilir. Bu ağrının erken doğum sancısından ayırt edilmesi gerekir. Gebelikte miyomlar sezaryen sırasında alınır. Bazen de kanama riski yaratabileceği için daha sonra tedavi edilmek üzere bırakılır.

Alınmayan miyomlar soruna yol açar mı?

Miyomlar alınmadığı takdirde organlarda bası yapabilir, boyutu çok büyüdüğü takdirde karın içerisinde ciddi bir hacim oluşturabilir. Bu da hayati önem taşıyan bağırsak fonksiyonlarını bozabilir. İdrar torbası üzerinde de bası oluşturacağından kişi sürekli ve sık sık tuvalete gitmek zorunda kalabilir. Bu durumda böbreklerde hasar dahi oluşabilir.