Yazı İçeriği
3 kestane 1 dilim ekmek Bağışıklığınızı yükseltir Kansere karşı, hamilenin dostu Kilonuzu kestaneyle koruyabilirsiniz

Kestanenin 4 yararı

Soğuk kış gecelerinin sıcacık yiyeceği kestane… Kestane eski zamanlarda sobanın üzerinden yayılan kokusu ve çıtır çıtır sesiyle iştah açıyordu. Damağa hitap eden vitamin deposu kestane, özellikle kışın salgınla gelen gribe karşı bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir. Lezzetine kanıp aşırı tüketilmemesi gereken kestanenin bilinmeyen faydalar…


3 kestane 1 dilim ekmek

Kestane, karbonhidrat içeriği yüksek bir besindir. 3 orta boyu, 1 dilim ekmeğe eşittir. Düşük yağlı, bol lifli ve kabuklu bir tohum olan bu besin, diğer kabuklu yemişlerin aksine vitamin ve mineral açısından da oldukça zengindir. Ancak yüksek karbonhidrat içeriği nedeniyle diyabeti olanlar tüketirken mutlaka porsiyon kontrolü yapmalı.

Bağışıklığınızı yükseltir

C vitamini serbest radikallerin neden olduğu hastalıkların önlenmesinde güçlü bir antioksidan olarak öne çıkar. Ara öğünlere yayılarak tüketilecek günde 3-6 tane küçük boyu, içerdiği C vitamini ile bağışıklığın güçlendirilmesine katkı sağla; hücrelerin yaşlanmasına karşı da savaşır.

Kansere karşı, hamilenin dostu

Kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemeye yardımcıdır ve metastazı önlemeye katkı sağlar. Aynı zamanda mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Yeterli potasyum seviyesi sağlıklı kan basıncının sürdürülmesi için gereklidir ve hipertansiyonu önler. Bu yüzden tuzlu kuru yemişlerden ziyade daha sağlıklı bir alternatif olabilir. Hamilelik süresince de sağlıklı bir seçim olabilir. Hamilelikte yüksek seviyede folik asit içeriği sayesinde fetusun sinir sistemi ve sağlıklı beyin gelişimine katkı sağlar.

Kilonuzu kestaneyle koruyabilirsiniz

Sağlıklı kiloyu korumak ve sürdürmek adına da kestane iyi bir alternatif olabilir. Kestane, yüksek lif ve karbonhidrat içeriği sayesinde de doygunluk hissi verir. Badem veya fıstıktan yüzde 50 daha az yağ içeriğine sahiptir. Badem ve fındık gibi glutensiz olduğundan, gluten hassasiyeti, çölyak veya buğday alerjisi olanların da rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Ancak yine de özellikle diyabetiniz varsa kestane tüketirken dikkat edin ve aşırıya kaçmayın.