Yazı İçeriği
İşitme kaybı belirtileri Yaşlılarda işitme kaybı nedenleri İşitme kaybı testi Tedavi edilmezse, konuşmayı algılama da zayıflar Yaşlılar kulak bakımında nelere dikkat etmeli?

Yaşlılarda işitme kaybının erken tedavisi çok önemli

İşitme kaybı ilerleyen yaşla beraber sık görülen sağlık sorunlarından biridir. İşitme kaybı kavramı tıpta, duyma fonksiyonunun kısmen ya da tamamen ortadan kalkması olarak tanımlanır. Her iki kulakta aynı derecede olabileceği gibi, farklı kulaklarda farklı düzeylerde de olabilir. Aynı şekilde frekansa bağlı kısmi kayıplar da işitme kaybı grubunda değerlendirilir.


İşitme kaybı belirtileri

İşitme kaybı belirtileri konuşulanı anlamama, bazı ses veya uyarıları fark edememe şeklinde görülür. Belli frekanslarda oluşan kayıpların başlangıç aşamasında çınlama veya uğultu sorunu yaşanabilir.

Yaşlılarda işitme kaybı nedenleri

Yaşlılarda işitme kaybı en sık olarak presbiakuzi olarak bilinen iç kulak işitme organının fonksiyonunun azalması ile yaşanır. İç kulak yerleşimli tüysü hücreler, işitmeyi sağlayan esas ünitedir. Yaşa bağlı dejenerasyon ile zaman içerisinde bu hücrelerin çalışma dinamikleri azalır ve hassasiyetlerini kaybederler. Bununla beraber yaşlılarda enfeksiyonlar, buşon, dış kulak yolu iltihapları ve travmalar da işitme kaybına sebep olabilir.

Ani işitme kaybı olarak adlandırılan işitme kaybı ise sadece yaşlılarda değil tüm yaş gruplarında görülebilir. Damar sıkışmasına bağlı olarak kan akımının azalması, bazı viral enfeksiyonlar veya inflamasyonlar ani gelişen işitme kaybı veya kulakta tıkanıklık olarak kendini gösteren şikayete sebep olabilir. Ender olarak tümörler de işitme kaybı yapabilir.

İşitme kaybı testi

KBB muayenesi işitme kaybının sebebi hakkında önemli ipuçları verir. Yaşlılardaki kayıplarda diğerlerinden farklı olarak muayene normaldir. Bu aşamada yapılacak işitme testi tanı koymakta altın standart olarak tanımlanır. Saf ses odyogram denilen standart işitme testlerinin dışında konuşmayı ayırt etmeyi de içeren testler, yaşlılardaki işitme testlerinde seviyeyi belirlemek açısından önemlidir.

Yaşlılarda en sık görülen işitme kaybı sebebi olan presbiakuzinin erken tespit edilip işitme cihazı ile tedavi edilmesi önem taşır. Erken fark edilmeyen işitme kayıpları zamanla üst merkezler ve beyinde tembelleşmeye yol açarak tedavinin imkansız hale gelmesine yol açabilir. Erken cihaz kullanımı sayesinde unutkanlık ve Alzheimer gibi bunama sorunlarının önüne geçmek ve tedavi etmek de kolaylaşır.

Tedavi edilmezse, konuşmayı algılama da zayıflar

Erken tedavi edilmeyen yaşlılığa bağlı işitme kayıplarında zaman içerisinde konuşmayı algılama da zayıflar. Sonrasında en gelişmiş bir sistem ile duyma tekrar sağlanabilse dahi artık merkezlerde tembelleşme başladığı için geç kalınmış olur. Kişi duyduğu seslere anlam yüklemekte zorlanır. Bu aşamaya gelmeden yapılan tedavi - destek ile işitme kaybının ilerlemesi engellenebilir ve tembelleşmeye engel olması sayesinde unutkanlık ve bunamaya da engel olmak mümkün olur.

Yaşlılar kulak bakımında nelere dikkat etmeli?

Yaşla beraber dış kulak yolu kir ve buşonları daha sık görülür. Bu durum, işitme kaybını taklit ettiği için testlerde yanlış değerlendirmeye yol açabilir. Kulakların sık sık KBB doktoru tarafından kontrol edilmesi ve dış kulak yolunun temiz tutulması bu açıdan çok önem taşır. Ancak bu temizlik, hastanın kendisinin banyoda veya lavaboda yapacağı cinsten bir temizlik anlamına gelmez. Dış kulak yolu kendi kendisini temizleyen çok hassas bir yapıdır ve bu temizleme işleminin mutlaka uygun bir merkezde, uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir.

Yaşlılarda sık görülen diğer kulak sorunları arasında denge sorunları, enfeksiyonlar, kulak kepçesi hastalıkları ve zar ile orta kulağa ait hastalıklar bulunur.