Yazı İçeriği
Spor ve beslenme Gripten kahvaltı ile korunun Grip aşısı Gribe karşı ada çayı ve ıhlamur tüketin Gribe iyi gelen bitkisel destekler Grip için tavuk suyuna çorba ama nasıl? C vitamini takviyesi

Gripken C vitamini işe yaramıyor

Grip, her yıl hemen hepimizin kapısını çalan bir rahatsızlık. Ancak onunla daha az karşılaşmak ve onu daha rahat atlatabilmek için bazı tedbirler alabilirsiniz. İşte gribe karşı yapabilecekleriniiz.


Spor ve beslenme

Grip olmamak için vücut direncinin yüksek tutulması gerekir. Bunun için de spor yapmak ve dengeli beslenmek şart.

Gripten kahvaltı ile korunun

Grip virüsü, kuvvetli bir virus ve gribe yakalanmamak için kuvvetli bir bünye gerekir. Gripten korunmak için vücudun direncini artırmak, bunun için de kaliteli beslenmek şarttır. Kaliteli beslenmek demek yalnızca sağlıklı gıdalar seçmek değil, öğünlere de dikkat etmek demektir. Bu öğünlerin en önemlisi kahvaltıdır. Kahvaltı atlanıldığında sonraki öğünler ne kadar kuvvetli ve sağlıklı olursa olsun, kahvaltının yerini tutmaz. Peki kahvaltıda neler olmalı:

 Yumurta: Kolesterol problemi olmayanların kahvaltısında mutlaka yer almalıdır. Yumurtada kaliteli protein olduğu için, bağışıklığı yükseltir. Ayrıca yumurtanın sarısı A vitamini açısından çok zengindir.

Beyaz peynir: Mayalı besinler, bağırsak sistemi açısından son derece önemli. Birkaç zeytin, tereyağı-bal, pekmez, salatalık, 1-2 adet ceviz, badem veya fındık kahvaltıda tüketilmelidir.

Ceviz, fındık ve badem: Bu üç besin kaliteli yağ içerir ve Omega 3 bakımından zengindir. Omega 3, bağışıklığı korur, enfeksiyonun çok fazla ilerlemesini engeller ve gerilemesini sağlar. Kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda Omega 3 içerir.

Grip aşısı

Diğer bir korunma yöntemi de aşıdır. Grip aşısı her daim tartışma konusu olmuştur. Grip aşısının, genellikle gribe karşı yaklaşık yüzde 70 oranında koruyucu etkisi vardır. Ancak bu koruyucu etki, herkeste geçerli olmayabilir. Çünkü aşılar bir önceki hastalığı yapan virüslere göre hazırlanır. Ancak grip ile soğuk algınlığı karıştırıldığı için grip aşısı herkese uygun olmayabilir.

Gribe karşı ada çayı ve ıhlamur tüketin

Grip genelde kendi kendine iyileşebilen bir hastalıktır. Ancak iyileşme süresi istirahat ve iyi bakımla ilgilidir. Dinlenmek, nemi ve ısısı uygun bir yerde vücudun kendini toplamasını sağlamak gerekir.  İyileşme sürecinde, yeterli sıvı alımı da önemlidir. Sıvı alımı için özellikle gribe iyi gelen bazı bitki çayları önerilir. Adaçayı bunlardan biridir ve günde 2-3 bardak içilebilir. Ayrıca soğutulmuş adaçayı ile günde 2-3 kez ağız, boğaz gargarası yapmak da yararlıdır. Ihlamur da gribe iyi gelen bitki çaylarından biridir ve yine aynı şekilde günde 2-3 bardak tüketilebilir.

Gribe iyi gelen bitkisel destekler

Grip hastalığından çabuk kurtulmak için bazı bitkisel destekler kullanılabilir. Son zamanlarda en çok kullanılan bitkisel ürün ‘’Sambucus’’ özleridir. Araştırmalar bu bitkisel özün, güçlü bir bağışıklık desteği ve antiviral gücü olduğunu belirtiyor. Bu nedenle suda eriyen sambucus tabletlerinden 3-4 gün süre ile günde 2-3 kez faydalanılabilir. Gribe karşı etkili olabilecek bir diğer bitkisel destek de ‘’pellorgonium sidoides’’ özleridir. Bu bitkisel özleri içeren damla ve şuruplar kullanılabilir. Bu iki bitkisel destek ekinezyaya oranla daha etkilidir.

Grip için tavuk suyuna çorba ama nasıl?

Çorbalar bu dönemde oldukça yararlıdır. Özellikle grip döneminde tüketilen tavuk suyuna çorba, sinüslere iyi gelir, nefes alışı kolaylaştırır, öksürüğü hafifletir ve vücut kırgınlığının geçmesine yardımcı olur. Tavuk suyuna çorba, tavuğun tüm kemik ve derisiyle birlikte kısık ateşte pişirilerek hazırlanmalıdır. Hastalık dönemlerinde çorbanın içine karabiber, zencefil, maydanoz, domates ve havuç eklenerek de tüketilebilir.

C vitamini takviyesi

Sanıldığının aksine grip tedavisinde C vitamini takviyesine gerek yoktur. C vitamininin hiçbir etkisinin olmadığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanmıştır. Hastalık döneminde alınan C vitamini, portakal ve mandalina yemek hastalığın tedavisinde etki etmez ve koruyucu etkisi yoktur. Dolayısıyla günlük hayatta vücut direncini yüksek tutmak için dengeli beslenilmeli. Böylelikle gerekli C vitamini, tüketilen besinlerle yeterli miktarda alınabilir. Ayrıca günde 1.5-2 litre su içmek de önem taşır.