Yazı İçeriği
1) Çocuklarınıza el yıkama alışkanlığı kazandırın 2) Virüslere karşı dikkatli olun 3) Hasta kişilere yaklaşmayın 4) Ortak kullanım alanlarında titiz olun 5) Sağlıklı ve dengeli beslenin El - ayak - ağız hastalığı belirtileri

El-ayak-ağız hastalığı basit tedbirlerle önlenebilir

El ayak ağız hastalığı son yıllarda ülkemizde sık görülmeye başlanan hastalıklardan. Bu bulaşıcı hastalıkta genellikle okul, kreş ve kalabalık oyun alanları önemli risk unsurları. Halen korunmaya ve tedavisine yönelik aşısı bulunmayan el-ayak-ağız hastalığına virüsler neden oluyor. Hastalık 7-10 gün içerisinde kendiliğinden iyileşse de, hastalık şüphesi durumunda mutlaka çocuk hekimine başvurulması önem taşıyor. El – ayak- ağız hastalığından basit önlemlerle korunmak mümkün.


1) Çocuklarınıza el yıkama alışkanlığı kazandırın

Hastalığın bulaşmasını önlemek için su ve sabunla sık sık el yıkama alışkanlığını çocuğunuza kazandırın. Sık temas edilen yüzeyleri, oyuncakları, objeleri uygun şekilde dezenfekte edin.

2) Virüslere karşı dikkatli olun

Virüs enfekte kişilerin tükürük ve burun akıntısı içinde, vücudundaki kabarcıkların içindeki sıvıda ve gaytada bulunup kolayca bulaşabiliyor. Bu nedenle hijyene dikkat edin. Hastanın çatal, kaşık, tabak ve havlusunu kullanmayın.

3) Hasta kişilere yaklaşmayın

Bulaşıcılığı çok yüksek olan bu hastalık, solunum yoluyla da yayılım gösterebiliyor. Bu nedenle çocuğunuza hasta ile yakın temastan ve sarılmaktan kaçınmasını anlabileceği bir üslupla öğretin. Çocuğunuz hasta olmuşsa bir hafta evde istirahat ettirin ve kalabalık artamlardan uzak tutun.

4) Ortak kullanım alanlarında titiz olun

Özellikle bebek bezi değiştirme alanları gibi ortak kullanım alanlarının dezenfeksiyonuna dikkat edin. Bebeğinizin bezini değiştirdikten sonra ellerinizi mutlaka yıkayın.

5) Sağlıklı ve dengeli beslenin

Her mikrobik hastalıkta olduğu gibi bir mikrobun vücudumuzda hastalık yapması için bağışıklık sistemimizi geçmesi gerekir. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamızın en temel ögesi dengeli ve sağlıklı beslenmekten geçiyor.

El - ayak - ağız hastalığı belirtileri

  • Ateş,
  • Halsizlik,
  • İştahsızlık,
  • Ağız içerisinde veya ağız çevresinde, avuç içi ve ayak tabanında görülen, içerisinde sıvı bulunan, rengi çoğunlukla kırmızı olan döküntüler,
  • Ağızda ağrı,
  • Ellerde ve ayaklarda batma ve kaşıntı.