Konuştuğumuz zaman kişiler yüzümüze, en çok da dişlerimize konsantre olurlar. Doğal ve güzel bir gülüş fark edildiği gibi, koyulaşmış dolgular, renk farklılıkları, dişeti hastalıklarından kaynaklanabilecek kötü görüntüler de dikkat çekicidir. Düzgün bir diş dizilimine sahip olsanız bile kahve ve sigara gibi alışkanlıkların yol açtığı renklenmeler veya yıllar içinde kullanıma bağlı çatlaklar, kırılmalar ve düzensizlikler gülümsemenizi bozabilir ve memnuniyetsizlik yaratabilir. Bu sebeple birçok kişi diş estetiği yöntemine başvuruyor. Diş estetiği genellikle kişinin özgüvenine, ruh sağlığına katkıda bulunur. Kişiler gerekli muayeneden sonra istedikleri ve kendilerine en uygun görünüme kavuşabilirler.

Diş estetiği kişiye farklı tedavi yöntemleri sunuyor

Günümüzde teknolojik ilerlemelerin, diş hekimliği malzeme ve restorasyon tekniklerinde yarattığı değişiklikler sayesinde estetik diş hekimliğinde son derece çarpıcı gelişmeler yaşanmıştır. Estetik diş hekimliğinin görünüşümüze kattıkları da düşünüldüğünde, bu gelişmeler yaşamımızı doğrudan etkilemektedir.

Diş hekimliğinin diğer pek çok branşını da uygulamaları içine alan estetik diş hekimliğinin amacı, dişlerinizin ve dolayısıyla da gülüşünüzün daha hoş gözükmesinin en koruyucu yöntemlerle sağlanmasıdır. Daha beyaz olması için bütün dişin kesilip küçültülmesi ve porselen kuranların yapılması artık günümüz teknolojisi ile terk edilmiş yöntemlerdir. Diş estetiğinde artık daha farklı porselen malzemeleri kullanılmaya başlanmıştır. Eski metal seramik restorasyonları yerine artık tam seramik, çok şeffaf, oldukça estetik materyaller kullanılabiliyor. Örneğin; lamine veneer adı verilen, dişlerin önceden kesilmediği durumlarda incecik doku kaldırmaları ile yaprak porseleni tedavisi gerçekleştirilir. Bu tedavi yöntemi renk değişimlerinde, ufak çarpışıklıklarda, şekil bozukluklarında, aşınmalarda, dişlerin uzatılması gibi durumlarda kullanılabilir.

Tedaviye başlanmadan sonuçlar öngörülebiliyor

Günümüz estetik diş hekimliğinin en avantajlı yanlarından bir diğeri de henüz tedavinin planlanma aşamasında sonuçların tahmin edilebilir oluşudur. İster aralık kapatmak kadar kolay ulaşılır, ister tüm dişleri içeren kapanış ve görünüş düzenlenmesi gibi komplike bir tedavi olsun sonuçları henüz başında, beklenmeyen sürprizlere yol açmayacak şekilde öngörülebiliyor.

Estetik diş hekimliği farklı uygulamalar sunuyor

Estetik diş hekimliğindeki uygulamaların bazıları şöyle sıralanabilir;

 • Dişetinde gri renklenmeye yol açan kuranların değiştirilmesi ve diş beyazlatması
 • Ön bölge dişlerde renklenmiş eski dolguların değiştirilmesi
 • Diş arasındaki boşlukların kapatılması, uçlarında kırılmalar olan dişlerin restore edilmesi
 • Renk, şekil ve dizimlerin değiştirilmesi amaçlı porselen laminat veneer uygulamaları
 • Arka bölgelerdeki siyah (amalgam) dolguların beyaz dolgularla değiştirilmesi
 • Fazla görünen dişetlerinin kozmetik periodontal müdahalelerle düzenlenmesi
 • Aşınmaya bağlı boyut kaybı olan dişlerin doğru oranlara kavuşturulması
 • Dişeti çekilmelerinin yumuşak doku greftleriyle giderilmesi
 • Diş fırçalamaya bağlı defektlerin giderilmesi
 • Diş eksikliklerinin köprü veya implant uygulamaları ile giderilmesi
 • Tetrasiklin gibi sebeplerden kaynaklanan aşırı diş rengi koyuluklarının giderilmesi
 • Mine tabakasındaki koyu renkli çatlakların giderilmesi
 • Diş boylarının (daha uzun veya kısa) görünümünün değiştirilmesi
 • Sigara kullanımı sonucu oluşan pigmentasyonların lazer uygulaması ile giderilmesi