Yazı İçeriği
Bol lifli yiyecekler yedirin Hamur işlerinden uzak tutun Kahvaltıdan sonra tuvalete götürün Hareket ettirin Ev dışındaki tuvaletlere de girsin

Kabızlığın en önemli nedeni…

Kabızlık, bebeklerin ve çocukların sıklıkla yaşadığı önemli bir sağlık sorunu. Bebeklik döneminde katı gıdalara geçiş, çocuklukta ise tuvalet alışkanlığı ya da yanlış beslenme gibi nedenler bu sorunu tetikleyen etkenler arasında yer alır. Kabızlığı önlemek veya kısa sürede tedavisini sağlamakta ise en önemli görev ebeveynlere düşer. Çocukları kabızlık sorunu yaşayan anne babalara öneriler…


Bol lifli yiyecekler yedirin

Kabızlığın en önemli nedenlerinden biri lifsiz beslenme. Özellikle hazır gıdaları fazla miktarda tüketen çocuklarda bu soruna rastlanması son derece doğal. Bu nedenle çocukların bol lifli yiyecekler yemeleri gerekir. Kuru baklagiller, çiğ ya da pişmiş yeşil sebzeler, salata, taze ve kuru meyveler, evde hazırlanan elma, üzüm ya da erik suyu, tam tahıllı ekmek ve yulaf ezmesi bağırsak sistemini düzenleyen yiyecekler arasında yer alır. Yemeklerine mutlaka zeytinyağı ekleyin ve meyveleri kabuklarıyla birlikte yedirin.

Hamur işlerinden uzak tutun

Hamur işleri, hazır gıdalar ve bazı meyveler bağırsak içinin kurumasına neden olur. Bu da beraberinde kabızlığı getirir. Kabız olan çocukların pirinç pilavı, makarna, beyaz ekmek, hamur işi, muz, elma, şeftali, patates ve havuçtan uzak durmaları gerekir.

Kahvaltıdan sonra tuvalete götürün

Belirli saatlerde çocuğu zorlamadan tuvalete götürün. Kahvaltı sonrası bunun için en ideal saat. Çünkü gece boyunca dinlenmiş olan bağırsaklar sabah ilk yemekle birlikte hareketlenir ve içindekileri boşaltmaya çalışır. Tuvalet alışkanlığını ilk edindiği dönemlerde, kahvaltıdan hemen sonra oturakta oturtmayı öğretirseniz hem çocuğunuzun sabah kakasını yapıp yapmadığını hem de ne yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Çocuğunuz okula gidiyorsa bunun için biraz erken uyanması ve evde küçük de olsa bir kahvaltı yapması gerekebilir.

Hareket ettirin

Egzersiz, hem bebekler hem de çocuklarda kabızlığa iyi gelen yöntemler arasında yer alır. Karın üzerine masaj yapmak, bacakları karna doğru itip çekme hareketleri, bacakları büküp hafif karna doğru bastırmak çoğu zaman en azından gaz çıkartmayı sağlar. Çocuklarda ise hareket etmek, bağırsak hareketliliğinin devamı açısından önemli.

Ev dışındaki tuvaletlere de girsin

“Okul tuvaletleri pis” ya da “ Alışveriş merkezi tuvaletine girilmez” gibi yaklaşımlar çocuğun tuvaleti geldiğinde tutmasına ve bağırsaktaki suyun emilmesine neden olur. Sonrasında da kaka sertleşir ve yapması daha da zor hale gelir. Bu nedenle çocuğun tuvaleti geldiğinde nerede olursanız olun yapmasına izin verin.