Yazı İçeriği
Sindirimi kolaylaştırır Bağışıklığı güçlendirir Anne sütünü artırır Çocuklarda büyümeyi destekler Sporcularda enerji ihtiyacını karşılar Depresyonu önlemeye yardımcı 1 çay bardağı boza 3 dilim ekmeğe eşdeğer Bozayı saklarken dikkat!

Boza nedir?

Kışın sembol içeceklerinden olan bozanın sağlıklı şekilde ve ölçüde tüketildiğinde pek çok faydası bulunur. Kışa özel bu içeceğin bilinmeyen faydaları... Soğuk kış günlerinde sıcak içilmese de çok tüketilen boza; darı irmiği, şeker ve sudan yapılan fermente bir içecek türü. Boza mayalanarak oluşur ve probiyotik içerir.

Bozanın kalorisi

1 çay bardağı ortalama 210 kalori içeren bu içeceğin enerjisi içeriğindeki karbonhidrattan gelir. Yağ ve proteini eser miktarda olan boza tamamen karbonhidrat kaynağı bir besin olarak görülebilir. Enerji ihtiyacı artan kişiler, boza tüketebilir. Türkiye’de yapımında genellikle darı irmiği kullanıldığı için bu bozalar glütensizdir. Ancak arpa, yulaf gibi diğer tahıllar da yapımında kullanılabilir. Gluten hassasiyeti ya da çölyak hastalığı olan kişiler darıdan yapıldığından emin olmalı ve bu koşulla tüketmelidir. Bozanın faydaları şunlardır:


Sindirimi kolaylaştırır

Boza içerdiği aktif mayalarla ve laktik asitle sindirim sistemini rahatlatır.

Bağışıklığı güçlendirir

Probiyotik bakterilerle bağırsak florasını düzenleyerek bağışıklığı güçlendirir. Böylece soğuk algınlığı ve kanserden korunmaya da yardımcı olur.

Anne sütünü artırır

Emziren annelerde artan enerji ve sıvı ihtiyacını karşılamaya yardımcı olup süt yapımını artırır.

Çocuklarda büyümeyi destekler

Çocuklarda büyüme için gerekli olan enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Artan enerji ihtiyacı ile birlikte metabolizmadaki süreçleri yönetmek için vitamin gereksinimleri de artar. B vitaminleri karbonhidrat metabolizmasında yer almakla beraber, hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur ve odaklanmayı kolaylaştırır.

Sporcularda enerji ihtiyacını karşılar

Uzun saatler yoğun antrenman yapan sporcuların enerji ihtiyaçları artar. Tüketimi bu ihtiyacın hızlı karşılanması iyi bir içecektir. B grubu vitaminleri, karbonhidratların yakılıp enerji açığa çıkmasını sağlar ve sinir sistemini korur. Probiyotik olmasıyla da sporcuların bağışıklık sistemine destek olur.

Depresyonu önlemeye yardımcı

Duygu durumu üzerinde etkili olan B grubu vitaminlerinin kaynağı olan boza, bu etkisi ile anksiyetenin önlenmesinde etkilidir. Ayrıca probiyotik yönü ile de bağırsak florasını düzenleyerek depresyon eğilimini azalmasına yardımcı olur.

1 çay bardağı boza 3 dilim ekmeğe eşdeğer

Bozanın karbonhidrat kaynağı olduğu unutulmamalı. 1 çay bardağı yaklaşık ortalama 3 dilim ekmeğe eşdeğerdir. Bu nedenle porsiyon miktarı ve sıklığına mutlaka dikkat edilmeli. Diyabeti, insülin direnci ve hipoglisemisi olanlar tüketiminde çok dikkatli olmalıdır. Mayalı ürünlerin tüketimi gut hastalıklarının ataklarını şiddetlendirebilir. Bu kişilerin diyetlerinde olabildiğince mayalı ürünlerden kaçınmaları gerekir. Bu nedenle mayalı olan boza tüketiminden kaçınmalıdır. Kilo vermeye çalışan kişiler de tüketimine dikkat etmeli. Zira bozanın yüksek kalorili bir içecek olduğu unutulmamalı. Enerji değeri göz önünde bulundurularak günlük ekmek tüketimlerinden kısarak nadir olarak boza tüketmeliler.

Bozayı saklarken dikkat!

Boza maya içeren bir içecek olduğu için saklama koşulları çok önemlidir. Maya üremesine karşı açıldıktan sonra kısa bir süre içinde tüketilmelidir ve serin yerde saklanmalıdır.