Çocuklarda kabızlık neden olur?

Kronikleşmesi durumunda şiddetli karın ağrısı ile sık sık idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan kabızlığın tedavisi için öncelikle altta yatan nedenlerin bilinmesi önem taşıyor. Çocuklarda görülen kabızlığın nedenlerini şöyle sıralayabiliriz…


1 8

Bebeklerde kabızlığın sebebi inek sütü olabilir

Özellikle bebeklerde anne sütünden inek sütüne geçişlerde aşırı inek sütü tüketmek, katı gıdalara geçişler ve mama konsantrasyonunun değiştirilmesi kabızlığa en sık yol açan nedenler arasında yer alıyor.

2 8

Kabızlık için fastfood’dan uzak durun

Eskiden meyve ve sebze yeme alışkanlıkları toplumda çok yaygın iken son zamanlarda bunun yerini fast-food tarzı beslenme aldı. Posalı ve sulu yemekler yerine katı gıdalarla beslenmek çocuklarda kabızlığı tetikleyen en önemli etkenler arasında yer alıyor.

3 8

Bir diğer neden: Tuvalet ihtiyacını ertelemek

Kabızlığa neden olan bir başka önemli etken de çocukların okula başladıktan sonra tuvalet alışkanlığını düzenleyememeleri. Okul çağındaki çocuklar okulda tuvalete girmemek için okul öncesi çocuklar da oyuna ya da çizgi filme dalmaları veya herhangi bir şeyle oyalanmaları nedeniyle dışkı yapmayı erteleyebiliyorlar. Bu alışkanlık kabızlığı tetikleyen önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Bunların yanı sıra katı dışkı yapma sırasında oluşan ağrıdan korktukları için bağırsak hareketlerini önleyen çocuklar bunu tekrar tekrar yaparak dışkılamayı engelleyebiliyor. Zamanla bu durum alışkanlık haline gelebiliyor.

4 8

İlaçlar da kabızlık yapabiliyor

Kronik kabızlık sorunu yaşayan çocukların çeşitli sağlık problemleri nedeniyle aldıkları ilaçlar da kabızlık yapabiliyor. Örneğin bebeklik döneminde kullanılan demir ilaçları bazen kabızlığı tetikleyebiliyor.

5 8

Tiroit hormonlarına dikkat

Bazı sağlık problemleri de kabızlığa yol açabiliyor. Örneğin tiroit hormonlarının az salgılanması anlamına gelen hipotiroidi en sık kabızlık yapan hastalıklar arasında yer alıyor.

6 8

Makat çatlağı çocuklarda kronik kabızlık nedeni

Kabız olan çocuğun muayenesinde ‘anal fissür’ denilen çatlakların varlığının mutlaka araştırılması gerekiyor. Çünkü bazen anüs olması gerekenden biraz daha önde yerleşmiş oluyor ve bu durum da kabızlığa yol açabiliyor. Bunun yanı sıra ‘anal stenoz’ denilen, özellikle son yıllarda pediatri hekimlerinin farkındalığı sayesinde daha erken saptanan makat darlığı da kabızlık oluşturabiliyor. Bu sorunların tedavi edilmemesi halinde kronik kabızlık sürecine davetiye çıkaran bir durum oluşuyor.

7 8

Psikolojik etkenler

Aile içi sonuçlar, yeni bir kardeş, okula başlama, anne baba ayrılığı gibi durumlar da kabızlık sorunlarına yol açabiliyor.

8 8

Nedeni kalın bağırsak olabilir

Kabızlığa yol açan etkenlerden biri de kalın bağırsakta sinir sisteminin iyi gelişmemesi. Eğer bu konuda şüphe varsa biyopsiye kadar giden süreçle sinir hücrelerinin mutlaka iyi gelişip gelişmediğinin ortaya konması, hücreler gelişmemişse bu durumda mutlaka cerrahi tedaviye başvurulması gerekiyor.