Yazı İçeriği
Adet düzensizlikleri menopoz habercisi midir? Adet düzensizliği menopoz öncesinde tedavi edilir mi? Hangi kanserler adet düzensizliğine yol açar?

Adet düzensizliği nedenleri

Düzenli adet, bir adetin başından diğer adetin başına geçen sürenin 24-35 gün arası olduğu, kanama süresinin 7 günü geçmediği ve miktar olarak da 80 ml’yi geçmediği adet düzenidir. Yani adetler her ay yaklaşık 1 haftaya kadar öne gelebilir veya gecikebilir, bu durum normaldir. Bunun dışındaki durumlarda adet düzensizliğinden bahsetmek mümkündür. Her kadına muayenede kendisine göre her zamankinden farklı bir durumun olup olmadığı da mutlaka sorulur. Örneğin normalde adetleri genellikle her ay 3-4 gün süren bir kadının adetleri, son 2-3 aydır birden bire pıhtılı ve 6-7 gün sürmeye başlamışsa bu durum normal kabul edilmez ve araştırma yoluna gidilir.


Adet düzensizlikleri menopoz habercisi midir?

Kadınlar menopoza girerlerken adetlerinin arası açılmaya başlar. 2–3 ayda bir adet olurlar ve kanama miktarı da azalır. Ama sadece menopoz değil, rahimdeki enfeksiyonlar ve iltihap gibi durumlar da adet düzensizliğine yol açabilir. Sadece adet düzensizliği olan kadının menopoza gireceğini söylemek doğru değildir. 

Adet düzensizliği kanamaların sık ve aşırı olması şeklindeyse ve ara kanamalar görülüyorsa bu durumun menopozla alakası yoktur. Rahimde bir polip (et parçası) veya bir miyom olabilir. Özellikle kişi 35 yaşın üzerindeyse kötü huylu bir tümör olma ihtimaline karşı endometrial biyopsi yani rahim içinden doku örneği almak gerekir. 

Adet düzensizliği menopoz öncesinde tedavi edilir mi?

Menopoz tabii ki doğal bir süreçtir ancak burada önemli olan nokta; düzensizlikler başladıktan sonra kimin hangi sürede, kaç yılda menopoza gireceğinin kesin olarak bilinmemesidir. Menopoza giriş süresi arttıkça rahim kanserine yakalanma riski de artar. Bu süre önemlidir, çünkü bu geçiş döneminde artık yumurtlamalar çok nadir olur veya hiç olmaz. Ancak yumurtalıklar östrojen hormonunu üretmeye devam eder.

Rahim kanseri riski

Östrojen hormonu rahim kanseri riskini artıran bir hormondur. Adetleri düzenli olup da her ay normal olarak yumurtlayan kadınlarda salgılanan progesteron hormonu, östrojen hormonunun rahim hücrelerini çoğaltıcı, kanser riskini artırıcı etkisini dengeler. Menopoza geçiş döneminde yumurtlamalar azaldığı için, östrojen homonu progesteron hormonu tarafından yeterince dengelenemez. Süre uzadıkça, yıllar geçtikçe kanser riski artar. Bu artış her yıl için yaklaşık yüzde 2-3’lük bir oranda gerçekleşir. Bu dönemde özellikle ciddi adet gecikmesi olan kadınların dönem dönem dışarıdan verilen kısa süreli doğala yakın progesteron hormon ilaçları ile tedavi edilmesi rahim kanseri risklerini azaltır. Burada önemli olan bir başka nokta bu tedavinin menopoz sonrası verilen hormon tedavisi ile karıştırılmaması gerektiğidir. Menopoz sonrasında yumurtalıklar zaten artık östrojen hormonu üretmez ve rahim kanseri riskini azaltmak için ek bir tedavi ihtiyacı olmaz.

Hangi kanserler adet düzensizliğine yol açar?

  • Özellikle rahim kanseri, rahim ağzı kanseri ve bazen de yumurtalıklardan kaynaklanan kanserler adet düzensizliğine yol açabilir.
  • Rahim kanserleri, her ay adet kanamasına neden olan, rahim içini döşeyen ve ‘endometrium’ olarak ifade edilen zar tabakadan kaynaklanan kanserler olduğundan direkt olarak bu tabakayı etkiler ve adet düzensizliğine neden olur.
  • Rahim ağzı kanserleri de rahim ağzı dokusundaki hücreleri etkilemek suretiyle anormal kanamaya neden olabilir. Özellikle ilişki sonrası olan kanamalar bu açıdan da önemlidir.
  • Genç kadınlarda, özellikle daha sık görülen, yumurtalıktan kaynaklanan bazı tümör ve kanser türleri hormon üreterek adet döngüsünü bozar ve anormal kanamalara veya adet gecikmelerine neden olabilir. Bazı hormon üreten tümörler ise erkeklik hormonu testosteron üretmelerine bağlı olarak aşırı tüylenme şikayetine neden olabilirler.
  • Nadiren kadınlar kanamanın nereden geldiğini tam olarak anlamayabilirler; bu durumda bağırsak ve idrar yolundan kaynaklanan hastalıkları ve tümörleri de araştırmak gerekebilir.